Co na niebie

Fazy Księżyca A.D. 2012
Prognoza pogody
Nasze obserwacje
Aktualna Faza Księżyca

Nasze obserwacje

Współpraca

Nasi Sponsorzy

Obserwatorium

Blog nauczycieli, uczniów
i sympatyków MOA
Informacje dla prasy
Multimedia dla ucznia
i nauczyciela
Nasz Patron
Zamierzenia
Kronika MOA
Nasze galerie
Jak dojechać

Młodzieżowe Obserwatorium Astronomiczne
ul.Mikołaja Kopernika 2
32-005 Niepołomice
tel./faks (12) 281-15-61
e-mail: moa@moa.edu.pl

Wszelkie prawa zastrzeżone
  
OMSA Grudziądz 2012
W dniach 22- 24 marca w Grudziądzu odbyło się Ogólnopolskie Młodzieżowe Seminarium Astronomiczne im. Prof. R. Głębockiego. Trójka laureatów małopolskiego konkursu dla uczniów szkól ponad gimnazjalnych pod opieką p. Grzegorza Sęka
z MOA wywalczyła następujące miejsca: Mateusz Windak, z referatem o supernowej
w galaktyce M51 – siódme, Mateusz Zajchowski z Krosna znalazł się na ósmym miejscu, a Karol Gut z referatem „Astrofotografia amatorska”– zajął dziesiąte miejsce. Gratulujemy i życzymy owocnej pracy w następnym roku. Spis referatów, zdjęcie uczestników, zaproszenie. Fotorelacja.
31 rocznica śmierci Kazimierza Kordylewskiego.
11 marca minęła kolejna rocznica śmierci naszego Patrona Kazimierza Kordylewskiego. W związku z tym delegacja młodzieży MOA wraz z Dyrektorem udała się na cmentarz rakowicki gdzie znajduje się grobowiec ś.p. Kordylewskich - pięknie odnowiony wraz z charakterystycznym układem gwiazd potocznie nazywanym Wielkim Wozem. Fotorelacja
Konkursy astronomiczne.
Otrzymaliśmy od dr Bogdana Wszołka z Akademii im. Jana Długosza w Częstochowie zaproszenie do udziału w konkursach astronomicznych. Zapraszamy wszystkich chętnych do udziału. Więcej.
Ferie w Porębie Wielkiej.
W czasie ferii zimowych w dniach od 13 do 19 lutego 2012, Stowarzyszenie „Galaktyka” wraz z Młodzieżowym Towarzystwem Sportowym „Ikar” przeteleportowało się do Poręby Wielkiej na jakże cudowny i nietuzinkowy obóz sportowo-multimedialny. Reportaż.
Zwycięstwo Nocy Naukowców!!!
Jest nam miło poinformować, że Noc Naukowców, zwyciężyła w plebiscycie "Soczewki Focusa'11" w kategorii INICJATYWA. Przez redakcję miesięcznika Focus "Małopolska Noc Naukowców" określona została jako jedna z najbardziej dynamicznie rozwijających się inicjatyw. Serdecznie dziękujemy za wszystkie oddane głosy.
Do zobaczenia 28 września 2012r. w naszym Obserwatorium na kolejnej edycji Nocy Naukowców!!!
Ferie w Obserwatorium.
W pierwszym tygodniu ferii w domkach MOA na zimowisku przebywała dwudziestoosobowa grupa młodzieży. Reportaż.
Piotr Satora - zwycięzca ostatniego konkursu Wojewódzki konkurs na referat z zakresu astronomii i astronautyki rozstrzygnięty.
Dziesiątego lutego w Instytucie Fizyki Uniwersytetu Pedagogicznego im. Komisji Edukacji Narodowej w Krakowie odbył się finał wojewódzkiego konkursu na referat
z astronomii i astronautyki dla uczniów szkół średnich (ponadgimnazjalnych) województwa małopolskiego. Reportaż.
Nowy seans w Planetarium.
Po krótkiej zimowej przerwie świątecznej uruchomiliśmy nowy seans w planetarium pod tytułem „Niebo nad Niepołomicami” autorzy Stefan Janta i Jarosław Juszkiewicz (na podstawie „Niebo nad Polską” dr Henryka Chrupały).
Nowy seans w czasie 32 minut zaznajamia nas z ruchem Słońca oraz wyglądem nieba w letniej oraz zimowej porze roku. Narracja zawiera krótki opis gwiazdozbiorów zmieniających się w ciągu nocnych godzin i następujących pór roku oraz krótko opisuje napotkane ciekawe obiekty astronomiczne. Kojący zmysły, profesjonalnie nagrany podkład muzyczny uprzyjemnia nam wędrówkę po nocnym niebie.
Seans zalecany jest dla grup szkolnych oraz osób dorosłych.
Warsztaty astrofotograficzne dla nauczycieli
W dniach od 27 do 29 stycznia w MOA odbyły się I Zimowe Warsztaty Astrofotografii. Uczestnicy – nauczyciele z całej Polski w liczbie 18 osób – wysłuchali kilku wykładów na tematy dotyczące sposobu analizowania i opisywania zdjęć obiektów astronomicznych.  Więcej.
Seans „Heweliusz i Ja” w Planetarium Śląskim.
W zaprzyjaźnionym planetarium Śląskim w Chorzowie odbyła się w sobotę dnia 21 stycznia 2012 uroczysta premiera nowego seansu „Heweliusz i Ja – czyli o Miłości
i Astronomii”. Więcej.
Nominacja NOCY NAUKOWCÓW 2011 w plebiscycie "SOCZEWKI FOCUSA"
Redakcja magazynu popularnonaukowego FOCUS, celem wsparcia ciekawych imprez
i książek popularyzujących naukę, zorganizowała plebiscyt "SOCZEWKI FOCUSA" nominując w kategorii INICJATYWY projekt "Noc Naukowców" realizowany również
w Niepołomickim Obserwatorium.
Więcej.Znajdujesz się na stronach Młodzieżowego Obserwatorium Astronomicznego w Niepołomicach