kronika.jpg

2009 - kronika MOA



Informacje o ważnych wydarzeniach, które miały miejsce w naszym Obserwatorium, lub są związane z naszą placówką. Klikając na łącze można obejrzeć więcej materiałów o prezentowanych wydarzeniach.


Niepołomickie Spotkanie z Astronomią
W piątek 11 grudnia 2009 roku odbyło się "Niepołomickie Spotkanie z Astronomią". Profesor Andrzej Woszczyna z Obserwatorium Astronomicznego UJ w Krakowie opowiedział nam o przeglądzie nieba, nazywanym "Głębokim polem Hubble’a".
Fotoreportaż.
Niepołomickie Spotkanie z Astronomią
W piątek 2 października 2009 odbyło się "Niepołomickie Spotkanie z Astronomią". Tematem były dwie relacje: o wyjeździe do obserwatorium Calar Alto do Hiszpanii opowiedziała Marta Kotarba, a o wyprawie na całkowite zaćmienie Słońca do Chin opowiedział Adam Ciesielski.
Fotoreportaż.
Sympozjum ESOP w Niepołomicach
Każdego roku w ostatni weekend sierpnia odbywa się w wybranym miejscu w Europie spotkanie wszystkich tych, których pasją są zjawiska astronomiczne zwane zakryciami. Spotkanie to ma formę sympozjum i zatytułowane jest European Symposium on Occultation Projects (ESOP/Europejskie Sympozjum Przewidywania i Obserwacji Zakryć).

Obecny, 2009 rok jest dla świata astronomicznego wyjątkowy! W 400 lat po tym jak dokonano pierwszej obserwacji teleskopowej obchodzimy Międzynarodowy Rok Astronomii UNESCO. Ze względu na ten fakt, jeszcze większą dumą napawa nas to, że w Niepołomicach w dniach 28 – 30 sierpnia odbyło się XXVIII ESOP. Na konferencji obecni byli najwięksi specjaliści tej dziedziny astronomii, zarówno astronomowie zawodowi jak i amatorzy. Było to największe wydarzenie o charakterze międzynarodowym podczas Międzynarodowego Roku Astronomii w Polsce.

- program ESOP;
- więcej o Sympozjum ESOP;
- relacja fotograficzna na stronie Pana Janusz Wilanda.
Wyprawa na zaćmienie Słońca: CHINY
W dniu 16 lipca grupa z Młodzieżowego Obserwatorium Astronomicznego udała się na wyprawę zaćmieniową do Chin. Niestety 22 lipca udało nam się zobaczyć jedynie fazę częściową zaćmienia z powodu niesprzyjających warunków meteorologicznych. Fotoreportaż.
Wojewódzki Konkurs na Referat z Zakresu Astronomii  i astronautyki - finał
4 czerwca 2009 roku, podczas uroczystego Seminarium, zakończył się Wojewódzki Konkurs na Referat z Zakresu Astronomii  i Astronautyki dla uczniów szkół gimnazjalnych. Wojewódzka Komisja Konkursowa i zgromadzona publiczność wysłuchała 6 referatów. Jury podczas burzliwych obrad, zadecydowało o kolejności najlepszych prac. Reportaż.
Obserwacje zdalnie sterowanymi teleskopami
W trakcie XIII Pikniku Naukowego, który odbył się w Warszawie w sobotę 30 maja, w namiocie nr 113 pod egidą portalu Interklasa odbyły się obserwacje zdalnie sterowanymi teleskopami. Reportaż.
Zielona szkoła w Bukowinie Tatrzańskiej
Bukowina Tatrzańska gościła w dniach 26-29 maja uczniów z I Liceum Ogólnokształcącego w Bochni, a wraz z nimi na zaproszenie pani profesor Anny Kukuły udał się tam Grzegorz Sęk z Młodzieżowego Obserwatorium Astronomicznego w Niepołomicach. Reportaż.
II Międzynarodowa Konferencja „Astronomia XXI wieku i jej nauczanie"
W związku z obchodami Międzynarodowego Roku Astronomii 2009 w dniach od 14 do 16 maja zorganizowaliśmy w Niepołomicach Konferencję Międzynarodową poświęconą głównie nauczaniu astronomii. Reportaż.
Wystawy w budynku Collegium Maius
We wtorek, 12 maja 2009 roku uczniowie MOA wraz z nauczycielem Z. Głownią uczestniczyli w ceremonii otwarcia dwóch wystaw w budynku Collegium Maius. Reportaż.
Artykuł w Dzienniku Polskim
8 maja w Dzienniku Polskim ukazał się artykuł o pokazach Słońca organizowanych przez MOA w Krakowie. Artykuł
Astro - foto
Plamy i granulacja: 1, 2, 3. Jowisz 1, 2. Księżyc 1, 2, 3, 4.  Protuberancje: 1, 2, 3, 4. Saturn: 1, 2, 3, 4, 5.
W Ogrodzie Doświadczeń
W piątek, 1 maja przy wspaniałej wiosennej pogodzie grupa uczniów z Młodzieżowego Obserwatorium Astronomicznego w Niepołomicach odwiedziła Ogród Doświadczeń. Fotoreportaż.
Z astronomią na Ty
We wtorek i środę, 28 i 29 kwietnia w salach kinowych w Ćmielowie i Ożarowie odbyły się kolejne spotkania z cyklu "Z astronomią na Ty", prowadzone dla młodzieży szkolnej przez nauczyciela z MOA Grzegorz Sęka we współpracy z firmą „Krulex” z Jędrzejowa. Fotoreportaż.
Fotografie koniunkcji
26 kwietnia tuż po zachodzie Słońca można było oglądać piękną koniunkcję Księżyca, Merkurego i Plejad.  Fotografia 1fotografia 2,  fotografia 3 (M. Gargas).
V Seminarium Meteorytowe
24-25 kwietnia w olsztyńskim Planetarium odbyło się V Seminarium Meteorytowe, uczestniczył w nim nauczyciel z MOA Grzegorz Sęk. Program obejmował szeroką gamę zagadnień związanych z problematyką badania materii pozaziemskiej. Notatka.
Międzynarodowa Sesja Pedagogiczna
23 – 25 kwietnia 2009 odbyła się w Krakowie Międzynarodowa Sesja Pedagogiczna "Młodzież – czas wolny – współpraca międzynarodowa". Fotoreportaż.
Artykuł w Dzienniku Polskim
21 kwietnia w Dzienniku Polskim ukazał się artykuł Grzegorza Sęka poświęcony nauczaniu astronomii w szkołach. Artykuł.
Pokaz Słońca w Krośnie
W niedzielę, 19 kwietnia przed Regionalnym Centrum Kultur Pogranicza w Krośnie odbyły się pokazy Słońca przy pomocy teleskopu wyposażonego w filtr Coronado. Fotoreportaż.
Niepołomickie Spotkanie z Astronomią
17 kwietnia, w piątek, o godzinie 18:00 w sali multimedialnej Obserwatorium odbyło  się kolejne Niepołomickie Spotkanie z Astronomią. Naszym gościem był fizyk - demonstrator Wojciech Dindorf który zaprezentował wiele ciekawych doświadczeń fizycznych. Fotoreportaż.
Astro - foto
Fotografie jasnego meteora i protuberancji słonecznej wykonał 16 kwietnia w MOA Grzegorz Sęk aparatem Canon 300D. 
Sesja popularnonaukowa w Stalowej Woli
Z okazji Międzynarodowego Roku Astronomii 2009 w Zespole Szkół nr 1 im. gen.
W. Sikorskiego w Stalowej Woli odbyła się sesja popularnonaukowa.
Reportaż.
Dzień Słońca
W niedzielę, 5 kwietnia, na zakończenie ogólnoświatowej akcji "100 godzin
z astronomią" na rynku w Niepołomicach odbył się publiczny pokaz tarczy Słońca. Fotoreportaż.
Wizyta studentów astronomii z Anglii
Z okazji Międzynarodowego Roku Astronomii do Polski zawitała grupa brytyjskich studentów astronomii z Walii. Szefem grupy był dr Paul Roche, astronom szkolny Wielkiej Brytanii, który równocześnie szefuje programowi „Hands-on Universe”. Asystował mu dr Martin Griffiths, wykładowca z Uniwersytetu Glamorgan w Cardiff. Grupa licząca 16 osób była w Polsce od poniedziałku 30 marca do soboty 4 kwietnia.  Fotoreportaż.
XXV Ogólnopolskie Młodzieżowe Seminarium Astronomiczne
Seminarium odbyło się w dniach 26-28 marca 2009 roku w Grudziądzu. Relacja uczestników.
Niepołomickie Spotkanie z Astronomią
W piątek, 20 marca o godzinie 18:00 w sali multimedialnej Młodzieżowego Obserwatorium Astronomicznego w Niepołomicach odbyło się kolejne Niepołomickie Spotkanie z Astronomią. Paweł Biernacki (Wrocław) i Ondrej Urban (Brno) przedstawili prezentację "Dlaczego warto jechać na Międzynarodowy Młodzieżowy Obóz Astronomiczny IAYC". Fotoreportaż.
Sesja popularnonaukowa w Stróżówce
Z okazji Międzynarodowego Roku Astronomii 2009 w Zespole Szkół w Stróżówce k/Gorlic 19 marca odbyła się II sesja popularnonaukowa. Przyjechała na nią młodzież wraz z nauczycielami, z pobliskich szkół gimnazjalnych
i ponadgimnazjalnych. Notatka.
Rozmowa z dyrektorem MOA
W portalu Edukacyjny Kraków można przeczytać zapis rozmowy z Mieczysławem Januszem Jagłą, dyrektorem Młodzieżowego Obserwatorium Astronomicznego
w Niepołomicach.
Konkurs na referat z zakresu astronomii  i astronautyki
10 marca 2009 roku w I Liceum Ogólnokształcącym im. Bartłomieja Nowodworskiego w Krakowie odbył się finał konkursu. Reportaż.
Prezentacja w Chorzowie
W piątek, 6 marca, w trakcie I Chorzowskiego Festiwalu Nauki, w Zespole Szkół Gastronomiczno-Usługowych odbyła się prezentacja "Życie na orbicie, a więc wielkie żarcie po starcie", połączona z degustacją żywności o wysokim stopniu przetworzenia. Notatka.
Pokaz Słońca
5 marca 2009 roku MOA zorganizowało pierwszy z pokazów Słońca przed kościołem św.św. Piotra i Pawła w Krakowie. Poniżej skan notatki z Dziennika Polskiego z dnia 6 marca 2009 roku. Notatka
Wykład "Jak obserwować komety?"
25 lutego 2009 roku o godzinie 19:00, w następnym dniu po największym zbliżeniu komety Lulin do Ziemi, w Młodzieżowym Obserwatorium Astronomicznym odbyła się prelekcja pt. „Jak obserwować komety? Kilka faktów o komecie Lulin”. Notatka
Seminarium ZIRO
W dniach od 12 do 14 lutego odbyło się w roztokach na Słowacji tradycyjne seminarium ZIRO (Zimne Roztoky), poswięcone gwiazdom zmiennym. Na zaproszenie organizatorów trójka gości z Polski wygłosiła tam wykłady. Reportaż
„Z astronomią na Ty”  - kolejne nagrody dla szkół!
We wtorek, 10 lutego, odwiedziliśmy kolejne szkoły, które zasłużyły na nagrody uczestnicząc w naszym zeszłorocznym projekcie „Z Astronomią na Ty”. Tym razem lunetki do samodzielnego montażu marki „Spica” i statywiki otrzymały szkoły wielickie.  Fotoreportaż
Niepołomickie Spotkanie z Astronomią
W piątek, 6 lutego o godzinie 18:00 w sali multimedialnej MOA w Niepołomicach odbyło się kolejne Niepołomickie Spotkanie z Astronomią. Prelegentem był dr Sławomir Stachniewicz z Instytutu Fizyki Jądrowej w Krakowie, a tytuł jego wystąpienia to „Problemy z neutrinami słonecznymi i modelami Słońca”.  Fotoreportaż
Jubileusz świetlicy przy Szkole  Podstawowej
W lutym 2009 roku świetlica działająca przy Szkole Podstawowej w Niepołomicach obchodziła dziewiątą rocznicę swojego istnienia. Z tej okazji odbył się szereg uroczystości, zaproszono także gości spoza szkoły. Jednym z nich był astronom
z Młodzieżowego Obserwatorium Astronomicznego.  Fotoreportaż
„Z astronomią na Ty”  - nagrody dla szkół!
Zgodnie z zapowiedzią, dzisiaj rozpoczęliśmy wręczanie nagród tym szkołom powiatu wielickiego, które uczestniczyły w realizacji programu „Z astronomią na Ty”.  Fotoreportaż
Prelekcja w Gawłowie
We czwartek, 22 stycznia o godzinie 18 w Obserwatorium Szkolnym w Gawłowie odbyła się prelekcja G. Sęka ”Międzynarodowy Rok Astronomii 2009”.  Notatka
Najnowsze astrofotografie
Wenus, Słońce (11.01, 12.01, 19.01_1 i 19.01_2)
Prelekcja w Kłodzku
We czwartek, 15 stycznia w Liceum Ogólnokształcącym im. Bolesława Chrobrego w Kłodzku w ramach XIII Tygodnia Kultury odbyła się prelekcja nauczyciela MOA, mgra Grzegorza Sęka. Reportaż
Wystawa w AGH
We wtorek, 13 stycznia grupa uczniów MOA zwiedziła multimedialną wystawę „WIELKI ZDERZACZ HADRONÓW”, jaka zagościła w hallu budynku głównego AGH. Fotoreportaż






Znajdujesz się na stronach Młodzieżowego Obserwatorium Astronomicznego w Niepołomicach