Kronika

Wycieczka
na V Festiwal Nauki do Warszawy na imprezy
astronomiczne w CAMK i CBK, 30-09-2001




Dnia 30 września 2001 roku wybraliśmy się do Warszawy na V Festiwal Nauki na imprezy poświęcone astronomii. W wycieczce udział wzięli uczestnicy kół astronomicznych wraz z opiekunami. Wyjazd z Rynku w Niepołomicach nastąpił bardzo wcześnie rano o godz. 3:40 z dziesięciominutowym opóźnieniem gdyż dwóch uczestników zaspało. W Bochni natomiast musieliśmy nieco kluczyć przy wyjeździe. W Sułkowie wsiadał jeden z uczestników a pozostali w Wieliczce obok Gimnazjum nr 1. Na trasę wyjechaliśmy z niewielkim opóźnieniem. Podczas podróży niebo było ciągle pochmurne ale tuż przed wschodem Słońca zaczęło się przejaśniać. W autobusie ogłoszony został konkurs - kto pierwszy dostrzeże Wenus oraz kto poda moment wschodu Słońca. Wynik: z powodu ogólnego zamieszania związanego z długością autobusu - remis.

Przejeżdżając koło Jędrzejowa widzieliśmy na niebie Saturna i Jowisza oraz Wenus nisko nad wschodnim horyzontem. W Jędrzejowie pan Aleksander Trębacz pokazał gdzie w Rynku tego miasta mieści się kamieniczka z kopułą na dachu i opowiedział w kilku zdaniach o Muzeum Zegarów Słonecznych Przypkowskich. Gdy byliśmy koło Kielc wzeszło Słońce. Po przekroczeniu połowy drogi rozpoczęliśmy krótkie prelekcje nt. wielkich wypraw obserwacyjnych na całkowite zaćmienia Słońca organizowanych przez nasze Obserwatorium. Wspominaliśmy o pierwszej ekspedycji zaćmieniowej do Meksyku w 1991 roku, następnie o kolejnej wyprawie na Węgry w 1999 roku i następnie o ekspedycji z czerwca 2001 roku na Madagaskar. Gdy już wjeżdżaliśmy do Warszawy pan Grzegorz Sęk opowiedział z kolei historię obiektu ku któremu zmierzaliśmy tzn. Centrum Astronomicznego Mikołaja Kopernika w Warszawie popularnie nazywanego CAMK-iem.

Do CAMKU dotarliśmy na godz. 9:30 i prosto z autokaru weszliśmy przez taras do auli gdzie akurat trwała przerwa pomiędzy wykładami. Aula była już prawie pełna i pozostały jedynie nieliczne wolne miejsca, więc większość naszej grupy musiała wysłuchać pierwszego wykładu stojąc. Następnie podzieliliśmy się na małe grupy i w związku z mnogością wykładów i pokazów każda grupa wybierała to co ją zainteresowało.

W autokarze
W autokarze

Na parkingu w Centrum Astronomii im. M. Kopernika
Na parkingu w Centrum Astronomii im. M. Kopernika

"Dlaczego w nocy jest ciemno" wykład prof. T. Bulika
"Dlaczego w nocy jest ciemno"
wykład prof. T. Bulika

"Czy światło może się poruszać szybciej od światła?"          wykład prof. L. Mankiewicza
"Czy światło może się poruszać szybciej od światła?"
wykład prof. L. Mankiewicza

Prezentacja doświadczenia do wykładu "Czy światło może się poruszać szybciej od światła?"
Prezentacja doświadczenia do wykładu
"Czy światło może się poruszać szybciej od światła?"

Galeria obrazów w korytarzach CAMKu
Galeria obrazów w korytarzach CAMKu

 

Można było m.in. odwiedzić stoisko Warszawskiego Oddziału Polskiego Towarzystwa Miłośników Astronomii, które prezentowało wyniki obserwacji najciekawszych zjawisk astronomicznych z ostatnich dziesięcioleci, wydawnictwa astronomiczne, sprzęt obserwacyjny oraz wspaniałe zdjęcia wykonane przez miłośników. Można było też zwiedzić stoisko firmy "Uniwersał" z Żywca prezentujące obok standardowej oferty nowość - duży montaż paralaktyczny typu niemieckiego z precyzyjnie sterowanymi obydwiema osiami za pomocą silników krokowych. Na wspomnianym montażu został zainstalowany teleskop Newtona 270mm o ogniskowej 1500mm - to prawdziwy rarytas dla miłośnika astronomii. Teleskop po zakończeniu wystawy został sprzedany. Na sąsiednich stoiskach można było zobaczyć wielki wybór programów komputerowych oraz wydawnictw poświęconym astronomii - książek, atlasów i albumów.

Stoisko Warszawskiego Oddziału Polskiego Towarzystwa Miłośników Astronomii
Stoisko Warszawskiego Oddziału
Polskiego Towarzystwa Miłośników Astronomii

Pozdrowienia od Prezesa Warszawskiego Oddziału PTMA p. inż. Janusza Wilanda
Pozdrowienia od Prezesa Warszawskiego
Oddziału PTMA p. inż. Janusza Wilanda

Na tarasie CAMKu odbywały się pokazy plam na Słońcu
Na tarasie CAMKu odbywały się
pokazy plam na Słońcu

Stoisko firmy "Uniwersał" z Żywca
Stoisko firmy "Uniwersał" z Żywca

W sąsiednim budynku należącym do Centrum Badań Kosmicznych odbywały się również bardzo ciekawe wykłady a w przerwach pomiędzy nimi były prezentowane ciekawe filmy nt. badań kosmicznych i udziału w nich polskich naukowców i instytutów. W korytarzu była natomiast zorganizowana wystawa sprzętu badawczego skonstruowanego w Polsce, który brał udział w licznych misjach kosmicznych. Wielka szkoda, że wszystkie te niewątpliwe atrakcje odbywały się w tak krótkim czasie co uniemożliwiało wzięcia udziału w wielu z nich. Może lepiej byłoby rozłożyć taką imprezę w przyszłości na dwa dni?

Fragment modelu Układu Słonecznego
Fragment modelu Układu Słonecznego

Jedna z naszych grupek
Jedna z naszych grupek

Wbrew obawom natomiast nie było problemu ze zjedzeniem czegoś ciepłego na miejscu. W bufecie nie było nadmiernego tłoku. Nie udało nam się wyjechać z Warszawy zgodnie z planem. Nastąpiło 30 minutowe opóźnienie w wyjeździe spowodowane dłuższą dyskusją po ostatnim wykładzie. To opóźnienie niestety w trakcie powrotu wzrosło do 2 godz. z powodu wystąpienia kilku nieprzewidzianych zdarzeń - bardzo wolnej obsłudze w przydrożnym barze gdzie spędziliśmy w oczekiwaniu na kolację ponad godzinę, oraz z powodu zatrzymania ruchu na drodze w związku z wypadkiem jaki miał miejsce tuż przed Radomiem. Do Wieliczki dotarliśmy już po północy a do Niepołomic godzinę później czyli po prawie 22 godzinach od wyjazdu.

Był to dzień pełen wrażeń, wypełniony olbrzymią ilością informacji o Wszechświecie oraz o sposobach jego badania. Warto takie wyjazdy kontynuować w przyszłości.



Strona główna | O obserwatorium | Niebo - aktualności | Nasze obserwacje | Nasza galeria
Pokazy, odczyty | Plany | Kronika MOA | Konkursy | Pogoda | Linki | Nasze banery