Kronika

Jubileusz Prof. Konrada Rudnickiego



 Z okazji 85-lecia urodzin Ks. Prof. Dr hab. Konrada  Rudnickiego, pod auspicjami Obserwatorium Astronomicznego UJ w Krakowie i Stowarzyszenia „Astronomia Nova” z Częstochowy, w dniu 15 października 2011 r. w starym budynku Obserwatorium Astronomicznego UJ przy ul.Kopernika 27 odbyła się interdyscyplinarna sesja naukowa „Człowiek i Wszechświat”.

Prof. Rudnicki  studiował astronomię na Uniwersytecie Warszawskim, gdzie następnie pracował naukowo przez kilkanaście lat. W roku 1965, podczas pobytu w amerykańskim Palomar Observatory odkrył nową kometę rejestrując  ją na kliszy . Była to pierwsza kometa odkryta przez Polaka po II wojnie światowej. Od nazwiska odkrywcy nazwano ją C/1966 T1 Rudnicki. Specjalności profesora Rudnickiego jako wybitnego astronoma to astronomia pozagalaktyczna, kosmologia, metodologia astronomii, metodologia nauk  (źródło: www.wikipedia.pl).

Prof. Konrad Rudnicki  jest autorem kilkuset artykułów naukowych i  kilku podręczników astronomii , ale przede wszystkim  twórcą  krakowskiej szkoły astronomii pozagalaktycznej i kosmologii obserwacyjnej zapoczątkowanej „najgłębszym”  swego czasu przeglądem galaktyk, zwanym „Polem Jagiellońskim”.   Ten materiał obserwacyjny  zgromadzony na płytach szklanych  służył latami pokoleniom młodych adeptów astronomii   jako podstawa  do zaawansowanej pracy naukowej.  Niezapomniany klimat krakowskiego konwersatorium astronomii pozagalaktycznej (cz.1, cz.2)w piątki o godz.12-tej, z nieodłączną herbatką w musztardówce, wspominamy do tej pory z rozrzewnieniem.

W ciepłej, niemal rodzinnej atmosferze, sesję  zainaugurowały wykłady z metodologii nauk, począwszy  od słynnej  Dr Virginii Trimble, koleżanki  Profesora  z dawnych  lat stażu na  Mt.Palomar, poprzez piękny i dogłębny jak zwykle wykład  ks. Prof. M.Hellera, długoletniego współpracownika naukowego Jubilata, aż do uczniów, wychowanków i współpracowników, referujących rezultaty własnych badań i przemyśleń z pogranicza astrofizyki, kosmologii i filozofii. Sesję  zakończyło wystąpienie  dostojnego Jubilata o związkach metodologicznych teologii z naukami przyrodniczymi.  Spotkanie było niecodzienną okazją do wspomnień w gronie przyjaciół, współpracowników i byłych studentów Profesora, do których  mam zaszczyt się zaliczać.

 

Sporządził: dr Zbigniew Głownia
Zdjęcia:  R.Jabłoński, Z.Gałęcki

Strona WWW:  K. Kołodziej



Znajdujesz się na stronach Młodzieżowego Obserwatorium Astronomicznego w Niepołomicach