Kronika

Premienne Hviezdy 2007



      
    Podobnie, jak w zeszłym roku, Obserwatorium w Kolonicy zorganizowało obóz astronomiczny mający na celu obserwacje gwiazd zmiennych. W roku bieżącym na Słowację pojechało dwóch reprezentantów MOA – Justyna Zuzia i Bartłomiej Dębski – przygotowanych przez mgr Monikę Maślaniec.

    Podróż zaczęła się nam w Krakowie 10 lipca i już na wstępie dostarczyła wiele nadziei, ponieważ zachmurzone od dłuższego czasu niebo zaczęło się przejaśniać w miarę, jak posuwaliśmy się na południe, w stronę Słowacji. Następnego dnia, o 5:00 rano przybyliśmy do Humennego, miasta, gdzie znajduję się Obserwatorium współpracujące z kolonijką placówką. Wysłuchaliśmy krótkich wykładów na temat historii ośrodka oraz rozwoju miasta Humenne. Tego samego dnia, popołudniu, dotarliśmy na Kolonicę. Byliśmy pierwsi i dostały nam się najlepsze miejsca w pokojach (przynajmniej tak utrzymujemy do dziś). Po przywitaniu się z pracownikami Obserwatorium, odbyliśmy krótką rozmowę z astronomami: dyrektorem Igorem Kudzejem oraz pracownikiem Pawłem Dubowskym. Okazało się, że jako "delegacja" z MOA czeka nas najważniejsze zadanie - będziemy obsługiwać razem teleskop VNT, największy teleskop na Słowacji (o średnicy 1m)! 

    Pierwsze noce pozostawiały wiele do życzenia. Aż do soboty (14 lipca) zachmurzenie nie pozwalało dostrzec niczego na nocnym niebie. Nie straciliśmy jednak ani jednego dnia, ponieważ każdy wolny moment wieczorem poświęcony był dokształcaniu się w teorii oraz w wymianie własnych doświadczeń. Pierwsze dni nastawione, więc były na wiadomości ogóle i integrację ze Słowakami.

    Od niedzieli, pod okiem Amigo, (czyli Paweł Dubowsky), obsługiwaliśmy codziennie, od 22:00 do 3-4:00 metrowy teleskop wykonując naprzemiennie pomiary wizualne. Początkowo ciężko było pogodzić wpatrywanie się w binokulary z obracaniem kopuły co 20 minut, ponieważ nadzorowanie pracy VNT polegało przeważnie na sprawdzaniu wyników wyświetlanych przez komputer, co powodowało naświetlanie oczu światłem z monitora. Nie minęło jednak wiele czasu, a przyzwyczailiśmy się do takich zmian i byliśmy gotowi pracować na VNT w fotometrii i na binokularach wizualnie w tym samym czasie.

    Największą przyjemność sprawiły nam ostatnie dwie noce, kiedy obsługiwaliśmy teleskop już sami. Jednak pobyt na Kolonicy, gdzie towarzyszyły nam rekordowe, bo czterdziestostopniowe upały, to nie tylko praca na teleskopach i omawianie wyników. Zorganizowaliśmy również wypady w góry, byliśmy stałymi gośćmi basenu w Kolonicy oraz zwiedzaliśmy okolicę (łącznie z pobliskim zalanym kamieniołomem, gdzie pływało się wyjątkowo przyjemnie).  

    Ekspedycja zakończyła się w piątek, 20 lipca, kiedy pierwsze chmury pojawiły się na Słowacji. Jesteśmy bardzo zadowoleni z całego przedsięwzięcia oraz z otrzymanych wyników. Czekamy z niecierpliwością na Variable za rok!

Strona WWW: D. Pasternak
Tekst: B. Dębski
Foto: uczestnicy



Znajdujesz się na stronach Młodzieżowego Obserwatorium Astronomicznego w Niepołomicach